pühapäev, 1. märts 2020

KEEL JA KÕNE

KATSE:

Vaata allpool olevat juhendit hambaaugu tekkimisest. Õpetaja selgitab lastele, kuidas tekib hambaauk.

Tegevus 1 Katse “Hambaauk õuna sees”

Vajalikud vahendid: 2 tervet õuna (väliste kahjustusteta), puidust ork (sobivad nt söögipulgad, pliiats, mitu hambatikku kokku seotult jms), nuga (kasutatakse katse lõpus umbes 3-5 päeva möödudes).

Katse näitlikustab, kuidas tekib hambaauk ja mis toimub katkise hamba sees. Õpetaja näitab lastele tervet õuna ja selgitab, et samuti nagu hambal, on õunal: - koor (email), - viljaliha (dentiin), - südamik (pulp).
Õpetaja või laps vajutab puidust orgiga õuna sisse südamikuni ulatuva augu. Õpetaja selgitab, et see on nagu hambaauk, mille bakterid hamba sisse teevad, kui pidevalt söögikordade vahel näksitakse ja hambaid hoolikalt ei pesta. Selleks, et kahjustused silmaga nähtavaks muutuksid, läheb aega. Lapsed asetavad augustatud õuna ja terve õuna mõneks päevaks nähtavale kohale, nt aknalauale, kõrvuti seisma. Mõne päeva möödudes (olenevalt valgusest ja temperatuurist, maksimaalselt viie päeva pärast) lõikab õpetaja mõlemad õunad pooleks ja räägib lastele, mis nende sisemuses on juhtunud/ toimunud. Katkises hambas toimub samasugune mädanemine nagu auguga õunas.

Laps kirjeldab katset täiskasvanu suunavate küsimuste abil. Laps proovib selgitada, kuidas tekib hambaauk.

Laps jutustab katse põhjal, kuidas tekib hambaauk. Laps seostab õunaga toimunud muutusi hambaga.

Laps annab nähtu ja kuuldu põhjal edasi põhisisu ja olulised detailid.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar